درس سوم از بخش دوم دوره رفتار سازمانی- موضوع: جلسات

جلسات از سری دوره رفتارسازمانی

در این ویدیو در خصوص جلسات و چالش هایی که با آن رو به رو هستیم از سری دوره رفتارسازمانی صحبت خواهیم کرد. در هر سازمان زمان زیادی را در جلسات می گذرانیم. حال باید یاد بگیریم که چطور این جلسات را موثرتر کنیم.

جلسات موثر

زمان:

اولین مورد که در جلسات مشخص است بحث زمان است که بسیار ازشمند و مهم است.

برای اینکه سودمندی جلسات بیشتر شود چند راهکار را بررسی می کنیم. اول از همه باید مطمئن شویم که دستور العمل وضع کرده ایم. مثلا اینکه هیچ پیامی در زمان جلسه رد و بدل نشود و اگر نیاز دارید حتما پیام ها یا ایمیل خود را چک کنید زمانی را در وسط جلسه به آن اختصاص دهید.

به عنوان دستورالعمل بعدی باید به اینکه چطور مناقشات را حل کنید، فکر کنید. باید به این موضوع قبل از اینکه مناقشه ای به وجود بیاید فکر کنید. بنابراین زمانی که یک تیم را تشکیل می دهید باید به این فکر کنید که مناقشات را در آینده به چه شکل می توانید حل کنید.

محل برگزاری:

رهنمود دوم در مورد محل برگزاری جلسه است. بهترین انتخاب مکانی است که منجر به حواس پرتی نشود و مسیر آمدن به آن جا برای همه راحت باشد. سپس باید به زمان فکر کنید. درباره اینکه وقتی شما دیرکنید چه اتفاقی می افتد؟

اول شما عدم احترام به اطرافیانتان را به نمایش می گذارید و دوم شما به آبرو و عزت نفس خود آسیب وارد می کنید.

تغییرجهت ناگهانی:

مورد دیگری که باید آن توجه کنید این است که ناگهان تغییر جهت ندهید.

باید در جلسات مربوط به همان موضوع جلسه سخن بگویید و سعی کنید از موضوع جلسه خارج نشوید چون زمان در حلسات بسیار ارزشمند است. حتما دستورجلسه را از قبل منتشر کنید چون می تواند بسیار به این موضوع کمک کند. برای مثال اگر موارد زیادی برای خواندن یا فکرکردن وجود دارد می تواند از قبل جلسه انجام شود.

اختصاص زمان:

آخرین مطلبی که در جلسات به آن نیاز دارید این است که زمانی را اختصاص دهید که نوشته ها و یادداشت های خود را بخوانند.

باردیگر زمان جلسه را بادقت بررسی کنید و اگر نیاز است آن را افزایش دهید. زمان جلسه بسیار ارزشمند است.

جلسات موثر

نکته:

درجلسات بهتراست که افراد مختلف نقشی داشته باشند.

برای مثال فردی می تواند رییس جلسه باشد و فردی زمان بندی جلسه را انجام دهد. برای ایجاد تنوع این نقش ها می تواند چرخشی باشند.

جلسات موثر برنامه های فعالیت شفافی دارند. در جلسات همه باید بدانند که چه کاری را برای آماده شدن برای جلسه بعدی انجام دهند. همچنین برای برخی کارها نیاز به برگزاری جلسه نیست و از طریق ایمیل یا روش های دیگر انجام می شوند.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .