درس سوم از سری ادراک دوره‌‌ی رفتار سازمانی دانشگاه برتیش کلمبیا (UBC) موضوع: خطاهای ادراکی و چگونگی آن

این ویدئو به مبحث خطاهای ادراکی از سری مباحث رفتار سازمانی می‌پردازد. چند مسئله مهم و اساسی وجود دارد که بر قوه ادراک و دید شما نسبت به جهان تأثیرگذار است. شما باید در مورد انتظاراتتان از دیگران و جهان پیرامونتان به خوبی فکر کنید و توجه داشته باشید که ادراک شما از جهان هستی، بر روی انتظاراتتان از افراد تأثیرگذار خواهد بود. از دیگر عوامل مهمی که می‌تواند انتظارات شما را تغییر دهد، می‌توان به محیط زندگی و نوع تجربه‌ای که از حل مشکلات کسب کرده‌اید اشاره کرد. همه ما دید متفاوت به جهان داریم و گاهی اوقات تصورات ما با واقعیت مطابقت ندارد.

خطاهای ادراکی | نظریه اسناد چیست؟

نظریه اسناد به ما می‌گوید که علت تفاوت نگاه ما با دیگران به دنیا این است که برخی از ما اعتقاد داریم نیرویی درونی باعث حوادث و اتفاقات می‌شود و برخی به یک نیروی خارجی و ماورائی اعتقاد دارند که می‌تواند بر زندگی‌شان تأثیر بگذارد.

در این نظریه که از خطاهای ادراکی است سه قانون اصلی وجود دارد. اولین قانون تمایز است، به این معنا که شخص در شرایط مختلف عملکرد متفاوتی دارد؛ پس شرایط نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ها و رفتار ما خواهد داشت. قانون بعدی که از آن به عنوان ایده اجماع یاد می‌شود، در واقع این موضوع را مطرح می‌کند که آیا همه در شرایط یکسان عملکرد یکسانی خواهند داشت یا خیر. آخرین قانون نیز ایده توافق است که در واقع با توجه به این قانون ما تصمیم می‌گیریم که علت وقوع حوادث را نیرویی درونی بدانیم یا نیرویی خارجی.

خطاهای ادراکی | ایده ادراک انتخابی

بر اساس ایده ادراک انتخابی افراد آنچه را که می‌خواهند، می‌بینند نه لزوماً آنچه را که واقعیت دارد. شاید برای شما نیز این مسئله اتفاق افتاده باشد که وقتی به یک چیز به طور متمرکز فکر می‌کنید آن را بیشتر از گذشته در پیرامونتان می‌بینید. به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که ما فقط بخشی از اتفاقات جهان را که خودمان انتخاب کرده‌ایم را درک می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .