درس اول از سری رهبری برای مهندس‌ها موضوع: ذینفعان در تصمیم گیری پیچیده

در این ویدئو بخشی از دوره رهبری برای مهندس‌ها به نام ذینفعان در تصمیم‌گیری را مشاهده خواهید کرد. همچنین به این مسئله پرداخته می‌شود که رهبر برای تصمیم‌گیری چه ابزاری در اختیار دارد و چگونه می‌تواند نظر سایر افراد را در مورد تصمیم خود جلب کند. در ابتدا برای تصمیم‌گیری درست درباره هر موضوعی رهبر باید تمام مسائلی که می‌تواند بر روی تصمیماتش تأثیر بگذارد مانند زمان و بودجه را به خوبی بررسی کند. همچنین او باید این نکته را در نظر داشته باشد که برای اجرایی شدن تصمیماتش به کمک سایر اعضای گروه نیاز دارد. اما اگر سایر افراد گروه تصمیم او را نپذیرند وی دو راه بیشتر نخواهد داشت. اولین راه این است که اعضای گروه را تحت فشار قرار دهد که تصمیم او را بپذیرند که راه عاقلانه‌ای نیست؛ اما راه دوم که در دامه آن را توضیح خواهیم داد، انجام بازی چند مسئله‌ای است.

ذینفعان در تصمیم‌گیری

بازی چند مسئله‌ای برای ذینفعان در تصمیم‌گیری

در این بازی رهبر گروه چند موضوع ساده را مطرح می‌کند و آن‌ها را گسترش می‌دهد تا بتواند دیگران را در مورد تصمیم خود قانع کند و یا در نهایت خودش تمایل پیدا می‌کند که از نظرات دیگران استفاده کند و تصمیمش را تغییر دهد. در بازی چند مسئله‌ای همه شرکت‌کنندگان باید تمام مسائلی که برایشان مهم است را مطرح کنند.

تصمیم‌گیری یک فرد در مورد یک موضوع می‌تواند مناقشه برانگیز باشد اما یک بازی چند مسئله‌ای که منجر به یک تصمیم واحد می‌شود باعث ایجاد همدلی در اعضای گروه خواهد شد. در بازی چند مسئله‌ای همه افراد کنار هم می‌نشینند و در مورد موضوعی مشخص با هم مذاکره می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که اگر در این بازی شرکت نکنند ممکن است منافع خود را از دست بدهند. بنابراین تمام تلاش خود را در این بازی خواهند کرد. بهتر است بدانید که این بازی باعث افزایش قدرت یادگیری و قدرت تصمیم‌گیری در اعضای گروهتان خواهد شد.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .