عصب واگوس از دوره علم شاد بودن

عصب واگوس از سری دوره ی علم شاد بودن

در این ویدیو قصد داریم رفتار عصب واگوس از سری دوره ی علم شاد بودن را بررسی کنیم. عصب واگوس همان چیزی ست که استیو پروگز از آن تحت عنوان ” عصب عشق بدن ” یاد کرد . نام آن از واژه ی لاتین vagus به معنای سرگردان گرفته شده است.

عصب واگوس

عصب واگوس:

مجموعه ی درهم تنیده و شگفت انگیزی از اعصاب که منحصر به پستانداران است.

از بالای نخاع شروع میشود ، به ماهیچه ی گردن می رود و به شما کمک میکند تا سرتان را تکان دهید ، نگاهتان را به سمت دیگران جهت دهید و چیزی را از طریق صدا بیان کنید. سپس به سمت پایین می رود و به همکاری و ارتباط بین تنفس و ضربان قلب شما کمک میکند. وقتی شما نفس میکشید میزان ضربان قلب ما کاهش میابد. درست مثل زمانی که پرتاب کننده ی توپ بیسبال آماده ی پرتاب می شود. یک نفس عمیق میکشد  و سپس  آنرا به یکباره رها میکند و آرام می شود. آنچه ارتباط بین این دو الگو را کنترل میکند عصب واگوس است.

عصب واگوس

این مجموعه ی شگفت انگیز از اعصاب علاوه بر اینکه به شما کمک میکند تا ارتباط برقرار کنید ، به دلیل اتصال به گیرنده های اکسی توسین کمک میکند تا با جهت دهی نگاه ، احساس همدردی کنید. آنچه در آزمایشگاه برای ارزیابی این فرضیه انجام شد این بود که به شرکت کنندگان تصاویزی از رنج و استرس نشان داده شد و پس از تامل بر روی عکس های مشاهده شد که آنها در سینه ی خود تغییری مانند یک حس تاثر را حس میکنند.

در مقابل به آنها تصاویری که حالتی مخالف مثل حس غرور را القا میکرد نشان دادند و مشاهده کردند که این حالت عصب واگوس را فعال میکند. در مشاهدات دیگری دیده شد که اگر کسی تجربه ی تلخی مثل از دست دادن یک عزیز را با شما در میان بگذارد عصب واگوس شما فعال و آماده ی همدردی می شود. در مقابل اگر یک داستان امیدوارکننده را برای شما تعریف کند عصب واگوس شما آماده ی بروز احساس ، مهربانی و شفقت می شود.

تاثیر رفتار در عصب واگوس

حقیقت مبهوت کننده این است که زمانیکه  رفتار عصب با بررسی ارتباط بین ضربان قلب و تنفس ، که آنرا RSA می نامیم ، بررسی میشود می بینیم که هرچه احساس همدلی و مهربانی عمیق تر باشد عصب پاسخ قوی تری میدهد. در مقابل هرچه احساس غرور کنیم پاسخ عصب ضعیف تر خواهد بود. زمانیکه احساس نوع دوستی داریم ، وقتی احساس میکنیم با افرادی با عقاید سیاسی ، ملیت و منشا نژادی مختلف مرتبط شده ایم ، زمانی که با دیدن صنحنه های دلخراش از جنگ های نژادی احساس تاثر میکنم اینها همه تحت تاثیر عملکرد اعصاب واگوس است.

نتیجه گیری:

در نتیجه میتوانیم دریابینم حتی این بینش اخلاقی که ” ما از انسانیت مشترک برخورداریم ” نیز توسط یک فرایند فیزیولوژیک دنبال میشود. آنچه که محققان دریافتند این است که زمانیکه شما از یک ویزگی واگال قوی برخوردار باشید می توانید آنرا از طریق تمرین هایی نظیر مراقبه یا همان مدیتیشن پرورش دهید اگر شما یک ویژگی قوی داشته باشید هر روز با هیجانات مثبت تری مواجه خواهید شد ، رابطه ی بهتری با همسالان خواهید داشت و در اجتماع از حمایت بیش تری برخوردار خواهید شد.

در مدرسه بچه هایی که احساس واگال قوی تری دارند همان هایی هستند که وقتی با صحنه هایی نظیر زورگویی و قلدری مواجه میشوند پادرمیانی و مداخله میکند.  در زنگ های تفریح بخشی از زمان خود را برای کمک به بچه ای که در تکالیف خود نیاز به کمک دارد اختصاص میدهند. این نوع دوستی در کنار شخصیت به فعالیت اعصاب نیز آنها نیز بر می گردد. در کنار نوع دیگری از داده ها می گوید ما مهربانی را به عنوان احساسی از درجه بالاتر در نظر می گیریم اما در واقع باید بپذیریم که این احساسات بخشی از سیستم عصبی مارا نیز در بر می گیرد.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .