دوره‌ی علم فکر کردن انسان موضوع: خود ناشناسی

در این ویدئو بخشی از دوره علم فکر کردن انسان به نام خود ناشناسی از دانشگاه Queen Lands استرالیا را مشاهده خواهید کرد. نظریه‌ای به نام رئالیسم ساده‌لوحانه وجود دارد که بر اساس این نظریه جهان همان‌طوری است که ما می‌بینیم. در واقع بر اساس این نظریه ذهن انسان مثل یک دستگاه ضبط ویدئو است که همه چیز را ثبت می‌کند و هر وقت که بخواهیم می‌توانیم این تصاویر ثبت و ضبط شده را بازبینی کنیم؛ اما همان‌طور که می‌دانیم ما به ادراک و عوامل تأثیرگذار بر تصمیماتمان دسترسی نداریم. در ادامه به با بررسی یک آزمایش ساده به نتایج جالب و شگفت‌انگیزی خواهید رسید.

عوامل تاثیرگذار بر تصمیماتمان

آزمایشی برای سنجش درک انسان از عوامل تاثیرگذار بر تصمیماتمان

نیسیت و ویلسون در این آزمایش چهار جوراب با کیفیت و رنگ یکسان را در مقابل افراد مختلفی قرار دادند و از آن‌ها خواستند تا بگویند که کدام یک کیفیت بهتری نسبت به سایرین دارند. جواب‌ها بسیار جالب بود، با توجه به این که همه جوراب‌ها یکسان بودند و شانس انتخاب شدن آن‌ها توسط شرکت‌کنندگان این آزمایش برای هر کدام بیست و پنج درصد بود اما جوراب‌هایی که سمت راست افراد شرکت‌کننده در آزمایش قرار داشتند بیشتر از سایرین انتخاب شدند و وقتی از آن‌ها خواستند دلیل انتخابشان را بگویند اکثر آن‌ها دلایل قانع‌کننده‌ای برای خودشان داشتند.

به عنوان مثال برخی جنس و رنگ جورابی را که انتخاب کرده بودند را بهتر از سایر جوراب‌ها می‌دانستند و وقتی از آن‌ها پرسیده شد که آیا ترتیب قرار گرفتن جوراب‌ها نیز برای شما اهمیت داشته یا نه؟ آن‌ها شگفت‌زده می‌شدند و می‌خواستند تا سؤال را دوباره تکرار کنند و به فکر فرو می‌رفتند. در واقع این آزمایش به ما نشان داد که ما هیچ درک درستی از عوامل تاثیرگذار بر تصمیماتمان نداریم.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .