دوره‌‌ی رهبری برای مهندس ها موضوع: مسئولیت

در این ویدئو بخشی از دوره رهبری مهندس‌ها به نام مسئولیت را که توسط surya ramkumar سهام‌دار کمپانی mckinsey و stefaan rodts مدیر کارمندان و توسعه‌دهنده حرفه‌ای کمپانی mckinsey ارائه شده است را مشاهده خواهید کرد. با مشاهده این ویدئو با نظریه ویکتور فرانکل درباره نحوه پاسخگویی انسان نسبت به محرک‌ها و نقش آزادی در تعیین روابط انسانی بیشتر آشنا خواهید شد؛ پس با ما در ادامه همراه باشید.

مسئولیت

نظریه ویکتور فرانکل درباره مسئولیت

در ابتدا بهتر است تا با زندگی فرانکل بیشتر آشنا شوید. او روانشناسی بود که با نظریات فروید آشنایی داشت و بر این باور بود که هر آنچه در کودکی بر ما گذشته است باعث به وجود آمدن شخصیت فعلی ما شده است و ما نسبت به تغییر رفتارمان ناتوان هستیم. همچنین او بر این باور بود که در صورت بروز یک اتفاق ما نیز به همان شدت نسبت به آن اتفاق عکس‌العمل نشان می‌دهیم و حق انتخابی نداریم. پس از وقوع جنگ جهانی دوم، فرانکل به دلیل یهودی بودنش به اردوگاه کار اجباری فرستاده شد و شرایط زندگی در آنجا او را با حقایق جالبی درباره انسان و تأثیر شرایط بر نحوه عکس‌العمل و رفتار افراد نسبت به سایر محرک‌ها آشنا کرد.

او متوجه شد که تنها در صورت وجود آزادی، افراد قادرند تا برای پاسخ به محرک‌ها تصمیم بگیرند و اگر آزادی وجود نداشته باشد آن‌ها هیچ تسلطی بر پاسخگویی و بروز رفتار متقابل نسبت به آنچه در محیط اطرافشان رخ می‌دهد، ندارند. وجود آزادی باعث می‌شود که ما بتوانیم بدی را با خوبی جواب بدهیم، به وجدانمان رجوع کنیم و درباره نحوه رفتارمان آزادانه بیندیشیم. اگر مسئولیت رهبری یک تیم برعهده شماست، بهتر است این آزادی را درک کرده و تمرین کنید تا بتوانید در مواقع حساس بهترین تصمیم را بگیرید.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .