درس دوم از سری ادراک دوره‌‌ی رفتار سازمانی دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) موضوع: مبانی ادراک و مفهوم آن

 این ویدئو به طور کلی به مفهوم ادراک می پردازد؛ اگر می‌خواهید بدانید چه عواملی می‌تواند در شکل‌گیری درک شما از محیط موثر باشد، پیشنهاد می‌کنیم حتما این ویدئو را ببینید. در این ویدئو با مفاهیم ادراک و تاثیر آن در زندگی آشنا می‌شویم. همچنین به تعریف صحیحی از قوه‌ی ادراک دست خواهید یافت. شما متوجه خواهید شد که ادراک چه تاثیر شگفتی بر ارتباطات شما چه در حیطه‌ی شغلی و چه در زندگی‌ شخصیتان خواهد گذاشت.

قوه‌ی ادراک چگونه موجب تفاوت رفتار در انسان‌ها می‌شود؟

برای این که پاسخی صحیحی به این سوال بدهیم، قبل از هرچیزی باید بتوانیم تعریف مشخصی از قوه‌ی ادراک داشته باشیم. طبق آنچه در کلیپ مشاهده می‌کنید، ادراک (Perception) به این معناست که چطور جهان اطرافمان را شکل دهیم و چطور به آن معنا ببخشیم. تعاریف متفاوت از یک موضوع و یا موقعیت منحصر به فرد نشان دهنده‌ی وجود ادراک در انسان است.

چه چیزی دنیای ما انسان‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند؟

رفتار و افکار ما انسان‌ها با یکدیگر متفاوت است و همین تفاوت در نگرش انسان‌ها به دنیا، ما را از یکدیگر متمایز کرده است. این جهان واحد از دیدگاه و زاویه‌ی دید هر از یک ما می‌تواند با معنا و مفهوم جدیدی تجلی پیدا کند. علت این تفاوت‌ها همگی ناشی از وجود قوه‌ی ادراک در انسان می‌باشد. به تعبیری ساده ادراک فرآیندی است که از راه آن برداشت‌هایی که از محیط پیرامون داریم را ساماندهی می‌کنیم و به آن معنا می‌بخشیم. پس می‌توان در نهایت نتیجه گرفت که رفتار انسان به خاطر ادراک او نسبت پیرامونش است و این تفاوت رفتاری که مشاهده می‌شود، ناشی از درک متفاوت هر شخص است.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .