دوره‌ی علم فکر کردن انسان موضوع: کشف الگوها

در این ویدئو بخشی از دوره علم فکر کردن به نام توهم را مشاهده خواهید کرد که در آن به بررسی نحوه کشف الگوها توسط ذهن انسان پرداخته شده است. جالب است بدانید که انسان‌ها توانایی زیادی در تشخیص الگوهای مختلف به خصوص چهره‌ها دارند. شاید برای شما هم این مسئله پیش آمده باشد که یک شی در طبیعت را به صورت چهره یک فرد مشاهده کرده باشید؛ البته با کمی جستجو در اینترنت هم می‌توانید نمونه‌های مختلفی از این قبیل تجربیات را مشاهده کنید. همچنین هنگامی که از فردی خواسته می‌شود تا دریک تابلو یا عکس به دنبال تصویر مشخصی بگردد، ذهن او به حذف تمام اشکالی که به نظر نامرتبط می‌آید می‌پردازد تا بتواند تصویر مورد نظر را پیدا کند.

کشف الگوها

کشف الگوها

برای درک بهتر چگونگی کشف الگوها توسط ذهن انسان بهتر است بدانید چیزهایی که با انتظارات یک فرد مطابقت دارند کاملاً از نظر او به چشم می‌آیند و مواردی که به دور از انتظارات فرد هستند، به راحتی از ذهن او محو می‌شوند. وقتی شما جمله‌ای را می‌خوانید علاوه بر این که بر مفهوم جمله تمرکز می‌کنید، به طور ناخودآگاه املای کلمات و نگارش جملات در ذهنتان نقش می‌بندد و آن را به خاطر می‌سپارید. بر اساس نظریه‌ای که استیو پیکر آن را بیان کرده است، انسان‌ها به واسطه تجربه زیادی که در زبان به دست می‌آورند این توانایی را کسب می‌کند که در هنگام مطالعه یک متن به یک درک کلی از محتوای آن برسند.

به طور خلاصه می‌توان این گونه بیان کرد که شما نمی‌توانید چیزی را که شنیده‌اید یا از آن لذت برده‌اید و در ذهنتان حک شده است را نادیده بگیرید. این مسئله آن‌قدر مهم است که در علم روانشناسی به آن خطای شناختی انسان گفته می‌شود. همچنین این ایده وجود دارد که ما برای تفسیر مسائلی که در پیرامونمان رخ می‌دهد از میان میلیون‌ها تفاسیر مختلف تنها آن چیزی را قبول می‌کنیم که در ذهنمان حک شده است.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .