هفته اول از سری دوره‌ی کار تیمی موضوع: مدل کار تیمی

در این ویدئو بخشی از دوره کار تیمی به نام مدل کار تیمی که توسط david neumann استاد دانشگاه (Rochester Institute of Technology (RIT نیویورک آمریکا ارائه شده است را مشاهده خواهید کرد. این دوره به بررسی عوامل مؤثر بر کار گروهی و تیمی و در واقع اهمیت شرایط و روابط بین اعضای یک تیم می‌پردازد. همه ما تاکنون در تیم‌ها و گروه‌های مختلفی کار کرده‌ایم و از اهمیت و جایگاه کار تیمی آگاه هستیم؛ اما جالب است بدانید که برای درک بهتر تأثیر شرایط محیطی و روابط میان اعضای گروه مدلی وجود دارد که به آن مدل کار تیمی می‌گویند؛ در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

کار تیمی

مدل کار تیمی

در این مدل شما در ابتدا باید مثلثی را رسم کنید که این مثلث نشان‌دهنده یک محیط متغیر است. در داخل مثلث یک پنج‌ضلعی بکشید، پنج‌ضلعی رسم شده نشان‌دهنده تغییرات زمانی می‌باشد. سپس در داخل پنج‌ضلعی، پنج دایره که در داخل آن حروف g,d,c,l,r,n نوشته شده است را رسم کنید. در وسط پنج‌ضلعی نیز باید حروف v,nv,l نوشته شود. هر کدام از این حروف نشان‌دهنده یکی از مهارت‌های مورد نیاز برای رهبری گروه است. در ادامه به معنای هر کدام از این حروف به صورت مختصر اشاره کرده‌ایم.

G: اهداف گروه

D: تصمیم‌گیری و حل مشکل

C: تضاد و مغایرت

L: رهبری

N: قوانین هنجارها

R: نقش‌ها و وظیفه‌ها

V: ارتباطات کلامی

L: ارتباطات شنیداری

Nv: ارتباطات غیرشفاهی

در ادامه دوره کار تیمی به بررسی تمامی آیتم‌های کار تیمی می‌پردازیم و تک‌تک آن‌ها را بررسی می‌کنیم. امیدواریم در انتهای این دوره بتوانید این مدل را به تنهایی ترسیم کنید و توانایی ارائه نحوه کار تیمی به دیگران را داشته باشید.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .