دوره‌ی علم فکر کردن انسان موضوع: انحراف حافظه و خاطره

در این ویدئو بخشی از دوره علم فکر کردن به نام توهم را مشاهده خواهید کرد که به مسئله انحراف حافظه و خاطره می‌پردازد. بر اساس تحقیقات انجام شده، حافظه افراد در طی زمان دچار تغییر و حتی ممکن است در برخی موارد تحریف شود. باید به این نکته توجه داشته باشید که هر روزه اطلاعات غلط از طریق رسانه‌های مختلف به افراد منتقل می‌شود و در این مورد نمی‌توان نقش رسانه‌های جمعی را در انتقال اطلاعات نادرست و همچنین تحریف حافظه افراد نادیده گرفت. آن‌ها با استفاده از ابزارهای مختلف می‌توانند ذهن افراد و حتی حافظه تاریخی آن‌ها در مورد تجربیات گذشته را به طریقی که مدنظرشان است، تغییر دهند.

انحراف حافظه و خاطره

انحراف حافظه و خاطره چگونه رخ می‌دهد؟

خاطرات واقعی، خاطراتی هستند که شما آن‌ها را تجربه کرده‌اید و این تجربه‌ها می‌توانند دیداری یا شنیداری باشند. بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات گسترده در زمینه انحراف حافظه و خاطره، ما چیزی را به یاد می‌آوریم که مجموعه‌ای از تجربیاتمان است. به این موضوع بیندیشید که اگر حافظه‌ی ما مانند یک دوربین فیلم‌برداری عمل نکند، هر آنچه که ما به خاطر می‌آوریم می‌تواند یک توهم بصری باشد. در این ویدئو آزمایشی را مشاهده خواهید کرد که به درک بهتر شما از انحراف حافظه و خاطره کمک می‌کند.

در این آزمایش تصاویر متعددی در دو طرف صفحه نمایش نشان داده می‌شود و از مخاطب خواسته می‌شود تا به نقطه‌ای در وسط صفحه نگاه کند. با تغییر تصاویر، ذهن شما تصاویر را به صورت اغراق شده تشخیص می‌دهد؛ به عنوان مثال ممکن است چشم‌ها یا لب‌ها را بزرگ‌تر از آنچه که در عکس وجود دارد، مشاهده کنید. در صورتی که در واقعیت این تصاویر هیچ ایرادی ندارند و اگر دوباره به آن‌ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد که تصاویر این افراد نرمال و طبیعی هستند. جالب است بدانید که این اتفاق به صورت ناخودآگاه در ذهنتان رخ می‌دهد و شما هیچ کنترلی بر روی آن ندارید که به این پدیده خطای بصری نیز گفته می‌شود. همچنین ممکن است این قبیل اشتباهات در حواس دیگر ما مانند حس شنوایی، چشایی و … نیز رخ بدهند؛ بنابراین تحریف حافظه امری اجتناب‌ناپذیر است.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .