دوره‌ی علم فکر کردن انسان موضوع: شناسایی الگوها در ذهن

در این ویدئو بخشی از دوره علم فکر کردن به نام توهم را مشاهده می‌کنید که به بررسی و شناسایی الگوها در ذهن می‌پردازد. شما در این ویدئو با آزمایش جالبی آشنا خواهید شد که نتایج شگفت‌انگیزی را به همراه دارد و می‌تواند به ما در تحلیل نحوه شناسایی الگوها در ذهن کمک کند؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

انسان به چه صورتی فکر می‌کند

شناسایی الگوها در ذهن

در آزمایشی که به منظور تحقیق درباره نحوه شناسایی الگوها در ذهن انجام شده است، از فردی خواسته می‌شود که ریتم آهنگی را با ضربه زدن خودکاری بر روی یک کتاب اجرا کند. او باید سعی کند آهنگی را انتخاب کند که اغلب افراد آن را شنیده‌اند و بسیار معروف است. پس از پایان اجرا از افرادی که اجرا را شنیده‌اند، نام آهنگ پرسیده می‌شود. قبل از بررسی نتایج حدس زده می‌شد که حداقل پنجاه‌ درصد شنونده‌ها نام آهنگ را به درستی تشخیص بدهند اما پس از بررسی نتایج مشخص می‌شود که تنها دو و نیم درصد افراد نام آهنگ را درست تشخیص داده‌اند. جالب است بدانید که این آزمایش برای اولین بار توسط الیزابت نیوتون در سال 1980 در دانشگاه استنفورد انجام شد و نتایج به دست آمده دقیقاً مشابه آزمایشی بود که در ابتدای این ویدئو انجام شده است.

 در آزمایشی دیگر، آهنگی برای مردم پخش می‌شود که تشخیص متن ترانه بسیار دشوار است و از مردم خواسته می‌شود تا کلماتی که در آهنگ گفته می‌شود را حدس بزنند. سپس دوباره همان موزیک با زیرنویس متن ترانه پخش می‌شود و عکس‌العمل مردم وقتی متن ترانه را می‌بیند، بسیار جالب است. در واقع این‌طور می‌توان نتیجه گرفت که وقتی متن ترانه نشان داده می‌شود، آن‌ها کلام را واضح‌تر می‌شنوند.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .