دوره ی رهبری برای مهندس ها دانشگاه برکلی کالیفرنیا موضوع: دو طرز فکر

در این ویدئو با دو طرز تفکر از Gerdien de Vries (استادیار مدیریت و سازمان عمومی دانشگاه صنعتی Delft) و Hans de Bruijn (استاد مدیریت عمومی/سازمان و مدیریت دانشگاه دلفت) راجع به طرز فکر مدیریت پروژه برای تبدیل شدن به یک رهبر موفق آشنا خواهید شد.

فرآیند طرز فکر مدیریت پروژه (project management mindsetset) چیست؟

اگر شما مدیریت و رهبری یک سازمان یا مجموعه را برعهده داشته باشید نیاز به توانایی ذهنی مدیریت پروژه برای تبدیل شدن به یک رهبر موفق دارید، اما در دنیای در حال تغییر و پیشرفته امروز، تنها این توانایی کافی نیست و شما حتما نیاز به “توانایی ذهنی متفاوت” خواهید داشت. فرآیندی که آن را با عنوان “توانایی ذهنی مدیریتی” می‌شناسیم. در فرآیند توانایی ذهنی مبتنی بر پروژه، راه‌حل‌ها از مشکلات و دشواری‌ها به وجود می‌آیند. هانس دو بروجن، دانشمند علوم سیاسی می‌گوید: یک رهبر موفق با توانایی ذهنی مبتنی بر فرآیند، می‌داند که تعریف صحیحی از یک مشکل اغلب وجود ندارد. ما به عنوان یک رهبرعادی ابتدا یک مشکل را می‌بینیم و سپس به جستجوی یک راه‌حل می‌پردازیم. اما در توانایی ذهنی مبتنی بر پروژه عملکرد کاملا متفاوت است. یک راه حل وجود دارد و سپس ما سعی می‌کنیم تا مشکلات را پیدا کنیم.

یک رهبر با توانایی ذهنی مبتنی بر پروژه، می‌داند که نباید درباره‌ی اهدافش بسیار صریح باشد. اگر شما یک هدف از پیش تعریف شده، داشته باشید و با پشتکار زیاد بر روی رسیدن به آن هدف تمرکز کنید فرصت‌ها را نخواهید دید و قادر به تصاحب آن‌ها نخواهید بود. چرا از نظر استراتژیکی، بسیار صریح بودن درباره‌ی اهداف ناهنجار است؟ طبق گفته‌ی دکتر Gerdien de Vries این امر باعث می‌شود شما انطباق کمتری در فرآیند رهبری پروژه‌هایتان داشته باشید. هر چه درباره‌ی اهدافتان صریح‌تر باشید، برای مخالفانتان آسان‌تر است که راه رسیدن به این هدف را برای شما مسدود کنند.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .