دوره‌ی علم فکر کردن انسان موضوع: واقعیت ساده‌لوحانه

در این ویدئو قسمت پنجم بخش توهم از دوره علم فکر کردن که واقعیت ساده‌لوحانه نام دارد را مشاهده خواهید کرد. انسان به صورت غریزی تمایل دارد تا آنچه را که می‌بیند و می‌شنود، باور کند و به این مسئله بیندیشد که تمام امور جهان ثابت است و تنها خیالات و حقه‌ها هستند که غیرواقعی به نظر می‌رسند. با توجه به این دیدگاه که رئالیسم ساده‌لوحانه نام دارد، ذهن انسان مانند یک دوربین فیلم‌برداری عمل می‌کند و می‌تواند تمام اتفاقات را به شکل صحیح ثبت و ضبط کند.

واقعیت ساده‌لوحانه

نظریات لی راس و جان ویکی درباره واقعیت ساده‌لوحانه

لی راس در مورد نظریه واقعیت ساده‌لوحانه توضیحات جالبی را در این ویدئو ارائه می‌دهد. او معتقد است انسان‌ها آنچه را که می‌بینند، واقعی می‌پندارند. در صورتی که جهان از دید افراد گوناگون می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال یک فیزیکدان جهان را مجموعه‌ای از ماده و انرژی می‌داند در صورتی که شاید افراد عادی هیچ درکی از آن نداشته باشند. تصور آن که جهان به همان شکلی است که ما تصور می‌کنیم، زمانی برای ما مشکل ایجاد می‌کند که افرادی با اعتقادات و باورهای متفاوت از ما وارد زندگیمان شوند. جان ویکی نیز نظر خود را در رابطه با واقعیت ساده‌لوحانه این‌گونه شرح می‌دهد. او بر این باور است که جهان بسیار با آنچه ما به صورت ظاهری به آن می‌نگریم، متفاوت است. به عنوان مثال هیچ رنگی در دنیا وجود ندارد و مشاهده رنگ‌های گوناگون تنها حاصل پردازش اطلاعات در مغز انسان است.

دیدن، شنیدن و به یادآوردن اتفاقات از جمله دانش‌های مهمی هستند که انسان در طول زندگی برای تفسیر حوادث از آن‌ها بهره می‌گیرد. بیماران بسیاری وجود دارند که بر اثر اختلالات مغزی دچار توهماتی می‌شوند مثلاً فکر می‌کنند که شخصی مقابل آن‌ها ایستاده است؛ اما ما می‌دانیم که این مسائل تنها به خاطر عوارض بیماری و اختلالات مغزی است در صورتی که فرد بیمار چنین نگرشی نسبت به آنچه می‌بیند و تجربه می‌کند ندارد. شاید منطقی نباشد که ما بدون داشتن تجربه‌ای در مورد حوادثی که رخ می‌دهند اظهارنظر کنیم؛ اما ممکن است تفسیر ما از تجربیاتمان نیز با واقعیت متفاوت باشد.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .