دوره‌ی علم فکر کردن انسان موضوع: توهم

در این ویدئو بخشی از دوره علم فکر کردن به نام توهم را مشاهده خواهید کرد و با نتایج یک آزمایش جالب به نام Backward Messaging از جان وکی و دان رید درباره شناخت الگوهای متفاوت توسط ذهن افراد آشنا خواهید شد.

Backward Messaging

آزمایش جان وکی و دان رید درباره Backward Messaging

در این آزمایش از افرادی با جنسیت‌های متفاوت و زبان‌های مختلف مانند انگلیسی، فرانسوی و غیره خواسته شد تا درباره موضوعی صحبت کنند و یا به سؤالات مختلفی درباره موضوعاتی مانند دین و سیاست پاسخ دهند سپس صدای مکالمه این افراد ضبط شد. صداهای ضبط شده به صورت وارونه برای افراد دیگری که به صورت داوطلبانه در این آزمایش شرکت کرده بودند پخش شد. نتایج حاصل از این آزمایش به محققان نشان داد که افراد می‌توانند مسائلی مانند نوع زبان، نوع جنسیت افراد گوینده و حتی تعداد افرادی که در یک فایل صوتی صحبت می‌کنند را به درستی تشخیص بدهند.

 اما این افراد نتوانستند تشخیص بدهند که در این مکالمات ضبط شده راجع به چه چیزهایی سخن گفته شده یا حتی نتوانستند به درستی تشخیص بدهند، جملاتی که می‌شنوند سؤالی است یا صرفاً پاسخی است در مقابل سؤالاتی که از آن‌ها پرسیده می‌شود. با اینکه می‌دانیم اصولاً لحن سؤال پرسیدن با گفتار عادی متفاوت است اما این مسئله توسط افرادی که با زبان‌های مختلف آشنایی نداشتند، درست تشخیص داده نشد. همچنین اغلب افراد شرکت‌کننده در این آزمایش نتوانستند تفاوت بین افرادی که سلیس و روان صحبت می‌کنند با افرادی که به صورت دست و پا شکسته صحبت می‌کنند را تشخیص دهند. از دیگر نتایج به دست آمده از آزمایش Backward Messaging می‌توان به این مسئله اشاره کرد که افراد قادر به تشخیص مفهوم صداهایی که از آن‌ها آگاهی ندارند، نیستند.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .