درس اول از سری رهبری برای مهندس ها 3-1 موضوع: پیچیدگی محیط تصمیم گیری

در این ویدئو بخشی از دوره رهبری مهندس‌ها به نام پیچیدگی محیط تصمیم گیری را مشاهده خواهید کرد. در واقع این ویدئو به بررسی چالش‌هایی که شهردار نیوپورتلند برای احداث یک بندر عظیم و مدرن با آن روبه رو است، می‌پردازد. چالش‌هایی که ممکن است برای انجام هر تصمیم بزرگی اتفاق بیافتد و این وظیفه رهبر گروه است که برای غلبه بر این مشکلات راه‌حل مناسبی پیدا کند. مشکل مالی و عدم حمایت افرادی که می‌توانند در پیشبرد پروژه تأثیرگذار باشند و نقش مهمی ایفا کنند دو نمونه از مهم‌ترین مشکلاتی است که یک مدیر موفق باید به خوبی بتواند با آن‌ها رو به رو شود و با تدبیر و درایت برای حل آن‌ها تلاش کند.

پیچیدگی محیط تصمیم گیری | mbakit

پروژه احداث بندر نیوپورتلند؛ نمونه‌ای از پیچیدگی محیط تصمیم گیری

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم؛ این ویدئو به مشکلاتی که برای ساخت یک بندر بزرگ و تجاری مهم در نیوپورتلند به وجود آمده می‌پردازد. اولین مسئله‌ای که شهردار پورتلند به آن اشاره می‌کند مشکلات مالی و تلاش او در جهت جلب نظر دولت مرکزی برای اختصاص بودجه است؛ زیرا او با وجود اینکه برنامه مدون و جامعی را در مورد نیازها و هزینه‌های پروژه تدوین کرده است، اما باز هم در جلب نظر مسئولان ناموفق بوده است زیرا با وجود تلاش‌های او برای نشان دادن نقاط قوت پروژه همچنان مسئولان بر روی ضعف‌ها و مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش بیاید تمرکز می‌کنند.

دومین مشکل بزرگ او عدم حمایت ذینفعان از این پروژه تجاری مهم است. برای انجام هر پروژه بزرگی همه ما به حمایت مادی و معنوی افراد زیادی احتیاج داریم و نمی‌توان موفقیت یک پروژه را بدون در نظر گرفتن اعتماد و حمایت دی نفعان تصور کرد. در این مورد به خصوص او فکر می‌کند عدم حمایت افراد از پروژه مطرح شده صرفاً جنبه سیاسی و زیاده‌خواهی افراد در دریافت سهم بیشتری از پروژه دارد. دو پرسش بسیار مهم در این ویدئو مطرح می‌شود؛ اول اینکه چگونه می‌توان حمایت افراد را برای انجام یک پروژه به دست آورد؟ دوم اینکه چه استراتژی ای می‌تواند به رهبر یک تیم برای برون‌رفت از این بحران کمک کند؟ قطعاً یافتن پاسخ این دو پرسش بسیار مهم به شما کمک خواهد کرد که با موفقیت ازعهده پیچیدگی محیط تصمیم گیری یک پرژه بربیایید.

عضویت در خبرنامه

از دیگران زودتر مطالب جدید را دریافت کنید
در خبرنامه‌ عضو شوید تا مطالب به‌روز مستقیم به شما ارسال شود

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .